Korona-tiedote

Etelä-Karjala on siirtynyt kiihtymisvaiheeseen 1.12.2020 Koronan suhteen, joten alamme seurana tekemään järjestelyjä, jotta saamme täytettyä 20 hlö kokoontumisrajan harjoituksissamme, joka on asetettu voimaan Etelä-Karjalassa. Tämä voi tietää muutoksia harjoitusaikatauluihin. Lisäksi mahdollisesti muuttuvat alueelliset rajoitukset voi vielä muuttaa tilannetta, rajoitukset selviävät huomenna ja astuvat voimaan 3.12.20

Olemme lähettäneet 26.11. Tiedotteen loppukaudesta ja päivitetyt Korona-ohjeet. Muistutuksena ohjeet vielä näin Somenkin välityksellä.

Seuraamme tiiviisti myös alueellisia liiton ohjeistuksia ja mukautamme toimintaamme sen mukaisesti.

Lappeenrannan voimistelijoiden Korona-toimet


1) Yli 15-vuotiaat ohjaajat käyttävät salilla kasvomaskeja
Ohjaajan ei aina ole valitettavasti mahdollista pitää turvavälejä lapsiin (avustaminen jne) ja osa ohjaa useampaa ryhmää, joten meillä käytetään maskeja. Ohjaajat huolehtivat omien käsien desinfioinnista ryhmien vaihtuessa. Ohjaajat eivät myöskään tule kipeänä tai muuten flunssaisena ohjauksiin.

2) Ryhmäläisten turvavälit
Pyrimme huomioimaan turvavälejä ryhmissä mahdollisuuksien mukaan ja mikäli ryhmässä on kaksi ohjaajaa pyritään ryhmää jakamaan. Valitettavasti turvavälien jatkuva huomioiminen salillamme on kuitenkin mahdotonta.

3) Tunnille saapuminen ja poistuminen
Voimistelijat tulevat harjoituksiin silloin kun harjoitukset alkavat ja poistuvat välittömästi kun tunti loppuu. Käytävään/pukuhuoneeseen ei saa jäädä oleilemaan. Vanhemmat eivät saa tulla voimistelusalin puolelle ja aina, jos mahdollista niin lapsi tulee itsekseen harjoituksiin, ilman saattajaa. Mikäli aikuinen tuo lasta, suosittelemme kasvomaskin käyttöä ja poistumista mahdollisimman nopeasti.

4) Harjoituksiin ei saa tulla kipeänä tai flunssaisena
Suosittelemme Korona-testin ottoa ja sen tuloksen odottamista ennen harjoituksiin paluuta kipeänä olon jälkeen.

❗ Tunnille saapuva ryhmä tulee saliin pääoven kautta, desinfioi kädet ja jättää sitten vesipullot ym hyllyyn, kun siellä ei enää ole edellistä ryhmää

❗ Tunnilta lähtevä ryhmä poistuu salin sivukäytävän kautta ja mennessä desinfioidaan taas kädet
-> näin vältetään ruuhka hyllyköllä tuntien vaihtuessa.

Toivomme lämpimästi, että näillä toimilla pystyisimme osaltamme mahdollistamaan harjoittelun jatkumisen ja turhien tartuntojen leviämisen. Seuran tietoon ei ole tullut yhtään Korona-tartuntaa seuramme jäsenissä tähän mennessä 🙂