Seurakuulumisia

Lappeenrannan Voimistelijat ry on kasvanut jäsenmäärältään melkoisesti viimevuosina. Jäsenmäärien kasvaessa on taloudenhoidosta ja ryhmien koordinoimisesta tullut yhä haastavampaa ja aikaa vievempää. Vapaaehtoisvoimin aiemmin toteutetut asiat ovat alkaneet muuttua liian työläiksi ja aikaa vieviksi. Ensi kaudelle olemmekin muuttaneet hieman toimintamalleja. Taloudenhoito on ulkoistettu kokonaan Talousverkko Oy:lle, jonka myötä olemme siirtyneet täysin sähköiseen aikakauteen. Jäsenrekisteriasiat ja jäsenmaksuihin liittyvät asiat meillä hoitaa Maria Taskula.

Suurimpana muutoksena aiempiin kausiin nähden on se, että tulevasta kaudesta lähtien, seurassamme työskentelee ensimmäinen päätoiminen valmennus- ja ryhmätoimintavastaava. Seura valitsi vastuulliseen työhön pitkään seurassa toimineen valmentajamme Taru Jokelan, joka valmistuu valmentajan ammattitutkintoon ensikauden aikana. Valmennus- ja ryhmätoimintavastaavan toimenkuvaan kuuluu koordinoida valmennus- ja ohjaustyötä niin harraste- kuin kilpapuolellakin ja huolehtia, että kaikki saavat laadullista ja hyvää ohjausta ja valmennusta. Koordinointiin kuuluu valmentajien ja ohjaajien kanssa yhteistä suunnittelua ja yhteisten tavoitteiden asettamista kullekin ryhmälle soveltuvasti. Taruun voi olla yhteydessä myös lasten ja nuorten vanhemmat mikäli on jotain ohjaukseen tai valmennukseen liittyviä ongelmia ryhmissä. Ensimmäisen päätoimisen työntekijän palkkauksen meille mahdollisti Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntämällä meille suurimman mahdollisen seuran kehittämistuen kaksi vuotuiseen hankkeeseen jonka tarkoituksena on kehittää seuran toimintaa.

Toivotetaan kaikki lämpimästi tervetulleeksi tulevalle kaudelle voimistelemaan kanssamme????????‍♂️

#Opetusjakulttuuriministeriö #LrV #Seurankehittämistuki